VRF mi yoksa VRV mi?

vrf vrv

VRV ve VRF arasındaki fark nedir?

Bu sorunun cevabını merak eden birçok kişi, bunları yanlışlıkla 2 farklı HVAC teknolojisi olarak yorumlayabiliyor. Aslında, bunlar aynı HVAC teknolojisi türü için iki farklı terimdir. Inverter teknoloji kompresörlerine dayanan ilk VRV HVAC sistemleri, 1980’lerin başında Daikin tarafından icat edildi. HVAC endüstrisindeki teknoloji liderlerinden biri olan Daikin, resmi marka olarak VRV terimini (Variable Refrigerant Volume (Değişken Debili Soğutucu Akışkan Hacmi)) ortaya çıkardı. Diğer tüm şirketler, benzer HVAC sistemleri için VRF (Variable Refrigerant Flow (Değişken Debili Soğutucu Akışkan)) terimini kullanıyorlar. Makalenin devamında biz de bu tür sistemler için daha yaygın bir terim olan VRF’yi kullanacağız.

VRF çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Peki VRF nedir?

VRF, İklimlendirme Sistemlerinin “Rolls Royce”ları olarak düşünülebilir. Birkaç ilkeye dayanan ileri seviye bir teknolojik klima sistemidir:

  • Yalnızca soğutucu – soğutucu akışkanın sistemdeki tek soğutucu maddedir (soğutucu akışkanın, sistemin tamamında dolaşan suyu soğutmak/ısıtmak için kullanıldığı soğutulmuş su sistemlerinin aksine).
  • Kısmi soğutma/ısıtma yükleri ile güç tüketimini düşüren invertör kompresörleri.
  • Aynı soğutucu akışkanı döngüsünde/devresinde bulunan farklı hava tutucular (iç ünite).
  • Modüler genleşme kabiliyeti (özellikle aşamalı olarak büyüyebilen büyük projeler için geçerli).vrf vrv

Tipik VRF sistem yapısı

Tipik bir sistem; bir veya birden fazla kompresör içeren dış mekan birimi, Refnet Joints (boru içinde bakır dağıtıcılar) kullanılarak açıktan içeriye tümü kapalı çalışan birkaç iç ünite, soğutucu akışkan boruları ve iletişim kablolarından oluşur.

İletişim kabloları, dışardan içeriye zincirlenen 2 telli bir kabloyu içerir. Bu da herhangi bir VRF kurulumunun önemli bir parçası olan dahili bir kapalı devre ağı oluşturur.

Kontrol için kablosuz uzaktan kumandalar (IR) ve merkezi denetleyiciler için bazı alternatifler mevcutken her kapalı alan kendi kablolu kumanda panosu tarafından kontrol edilerek tüm kapalı alanları tek bir yerden kontrol etmeye olanak tanır.

VRF nasıl çalışır?

VRF’nin çalışma mantığı tamamen sistemin içine dahildir ve her VRF üreticisi için tescillidir. Sistem kullanıcıdan (örneğin, istenen konfor sıcaklığı) ve çevreden (dışarıdaki ortam sıcaklığının) aldığı girdilere göre optimum güç tüketimlerini kullanarak arzu edilen konfor koşullarına ulaşmak için kendi mantığını uygular.

Kendini açık hava koşullarına ayarlama özelliği; soğutuculara ve fanlı ısıtıcı/soğutuculara dayanan geleneksel su soğutmalı sistemlere kıyasla VRF sistemlerini bu kadar verimli kılan başlıca faktörlerden biridir.

Şimdi, detaylara bir göz atalım ve nasıl çalıştığını görelim. Bir dış ünite ve birden fazla iç üniteden oluşan tipik bir VRF kurulumunu örnek olarak ele alalım.

Başlangıçta sistem sabit durumdadır (her şey kapalıdır).

Bir kullanıcı iç mekanlardan birisini “AÇIK” konumuna getirince, dış ünite bunu dikkate alır ve çalışmaya başlar. Bu noktada, açık hava şartlarını (sıcaklık), işletme iç mekan gereksinimlerini (çalışma modu, referans noktası sıcaklığı) inceleyecek ve kompresörü iç mekan gereksinimlerine uygun seviyede çalışacaktır.

Başka bir iç ünite açıldığında, dış mekan tüm iç mekanlardaki gereksinimleri yeniden hesaplayacak ve istenen talep seviyesine göre kompresörün çıktısını artıracaktır.

Bu işlem, HVAC sisteminde yapılan herhangi bir değişiklikle orantılı olarak sürekli olarak meydana gelir. Açıklandığı gibi, VRF sistemi tamamen otomatiktir ve iç ünitelerden gelen talebe ve geçerli olan dış koşullara dayanarak güç tüketimini düzenler. Çalışma modu (açma/kapama), Çalışma durumu (Soğutma/Isıtma/Fan/Kuru/Otomatik), referans noktası sıcaklığı, fan hızı (yüksek/orta/düşük/otomatik) değiştirilerek arzu edilen iç mekan konfor koşulları üzerinde kullanıcının etkisi olabilir. Bu parametrelerin kontrolü, doğru çalışması için ve VRF sistemiyle düzgün bir şekilde entegrasyon için gereken tek şeydir.

VRF Sistem türleri

Only Cooling – Sadece soğutma sistemleri (daha az yaygın) – bu sistemler sadece soğutabilir. Isıtma mevcut değildir. Fan ve Kuru modları her iç ünite için bağımsız olarak mevcuttur.

Heat Pump – Isı Pompası sistemleri (en yaygın) – tüm iç üniteler ısıtma veya soğutma yapabilir. Fan ve Kuru modları her iç ünite için bağımsız olarak mevcuttur.

Heat Recovery – Isı Geri Kazanım sistemleri (daha az yaygın) – bu sistemler soğutma ve ısıtmanın her iç ünite tarafından bağımsız olarak aynı anda sağlanabilir.

vrf vrv

 

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir