VRV ve VRF İklimlendirme Sistemlerinin Faydaları

Bir önceki yazımızda VRF-VRV sistmlerinin ne olduğuna değinmiştik, bu yazımızda ise bu sistemlerin avantajlarını anlatacağız. Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Değişken Debili Soğutucu Akışkan (VRF) veya Değişken Debili Soğutucu Akışkan Hacmi (VRV) iklimlendirme sistemleri, ticari binaların sıcaklığını enerji açısından son derece verimli bir şekilde ayarlar. Çoğu zaman, bina içindeki odalar veya alanların farklı sıcaklıklarda çalışması gerekir. Bu alanların soğutma ve ısıtma gereksinimleri, tipik olarak değişen doluluk, ısı veren ofis ekipmanları ve aydınlatma, dış sıcaklıktaki değişiklikler ve özellikle de güneşin konumu nedeniyle gün boyunca değişir. Bu dahili ve harici etkilerin etkisi, genellikle binalardaki bazı alanların soğumaya ihtiyaç duyması anlamına gelirken diğer alanların rahat bir iç ortam sağlaması için ısıtma gerekir.

VRF çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

İyi tasarlanmış bir VRF/VRV sistemi, genellikle karşıt ısıtma ve soğutma yüklerine sahip olduğu bilinen alanlara hizmet verir. Böylece soğutma gerektiren bölgelerden gelen aşırı ısıyı, ısıtma gerektiren alanlara yeniden dağıtabilir. Isı geri kazanımlı VRF/VRV sistemleri, 5.0′dan fazla bir SCOP/SEER ile en yüksek enerji verimliliğini sağlar.

En basit biçiminde, tek bir VRF/VRV dış ünite soğutucu içeren bir bakır boru sistemi aracılığıyla bağlı birden çok iç üniteye hizmet eder. VRF/VRV teknolojisi, bağımsız alanların beklentilerine bağlı olarak iç ünitelere soğutucu akışını çeşitlendirmesi sayesinde son derece yüksek verimlilik vadeder. Bu, kesin sıcaklık kontrolü ve sonuçta alana özgü konfor sağlar.

vrf vrv

VRF/VRV klima sistemleri aynı zamanda esnek ve modüler tasarımdan da yararlanır. Toplam sistem kapasitesini arttırmak ve böylece ısı geri kazanımını artırmak için birden fazla dış ünite bir araya getirilebilir. Kapalı üniteler, birçok uygulama için uygun olan birden çok tip ve boyutta gelir. Sistemler hava dağıtım kanalı gereksinimini en aza indirgemek veya tamamen ortadan kaldırmak için tasarlanabilir. Böylece maliyet etkin bir şekilde kullanılmış olur ve alanın sınırlı olduğu yerlerde kurulumu daha kolay hale gelir.

Gelişmiş kontroller, sistemin optimize edilmesini sağlar ve kullanıcıların yerel çevre üzerinde tam kontrol sahibi olmalarına izin verir. Bu kontroller, gerektiğinde binaların BMS kontrol sistemine kolayca entegre edilebilir.

VRF/VRV  sistemlerinin başlıca avantajları:

  • Yüksek enerji verimliliği
  • Hassas sıcaklık kontrolü
  • Eşzamanlı ısıtma ve soğutma
  • Isı geri kazanımı
  • Bölünmüş konfor
  • Esnek ve modüler tasarımlar
  • Kolay kurulum
  • Gelişmiş, kolay kontroller

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir