Isı Pompası Nedir?

Isı pompası, sizi rahat ettirebilmek için yıl boyunca çalışan, hepsi bir arada bir ısıtma ve iklimlendirme sistemi olarak tanımlanabilir. Daha sıcak aylarda, ısı pompası normal bir klima olarak çalışırken evin içinden ısı alır ve dışarıya aktarır. Bununla birlikte, daha soğuk havalarda, işlem tersi yönde çalışır; ünite, dış havadan ısı toplayıp evinizin içine aktarır.

Dışarıda hissedilen hava son derece soğuk olsa bile, havada hala bir miktar ısı yer alır. Isı pompası, bu sıcak dış hava sıcaklığını absorbe ederek ve evinizi ısıtmak için içeri girmesini sağlar. Termostat ayarına göre evinizi gerekli sıcaklık seviyesine çıkarmak için dış havada yeterli ısı olmadığında, evin ısınması için bir elektrikli ısıtıcı dış havadaki eksik sıcak havanın görevini üstlenir. Son derece verimli olan bu işlem, kullandığı enerjiden iki ila üç kat daha fazla ısı üretir.

Isı pompası çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Farklı sistemlerden destek almak önemlidir

Evinize bir ısı pompası takmadan önce, ısı pompası verimli çalışmadığı zaman ne gibi yardımcı veya yedek ısıtıcılar kullanmanız gerektiğini göz önünde bulundurun. Birçok ısı pompası ek elektrikli ısıtma kullanır, ancak bir tür yağ brülörü veya uyarlanmış bir gaz fırını da kullanabilirsiniz. Bölgenizdeki her türlü ısıtma sistemi ne olursa olsun, muhtemelen en verimli ve uygun maliyetli yedekleme yöntemidir.

Isı pompası nasıl çalışır?

Örnek vermek gerekirse, ısı pompası mevcut bir gaz fırını ile birlikte kullanılmak için etkili bir seçeneği olabilir. Bu ikili yakıt seçeneği ile, iki sistem ısıtma yükünü paylaşsa da asla aynı anda çalışmazlar. Her sistem, aktif hale gelmesinin avantajlı olduğu durumda devreye girer. Isı pompası birincil ısıtma ve soğutma sistemi olarak çalışırken; bununla birlikte, sıcaklık, ısı pompasının gaz fırını kadar etkili bir şekilde çalışabilme kabiliyetinin altına düştüğünde, gaz fırını, ısı pompasının daha verimli çalışması için sıcaklık yeterince yükselinceye kadar görevi devralır.

Toprak kaynaklı ısı pompaları, normal klima cihazlarından daha iyi nem alma özelliğine sahiptir. Çünkü bu sistemler genelde klima sisteminde karşılık gelen bobinden daha büyük, düz dönüş bobinlerine sahiptir. Hava kaynaklı ısı pompaları, iklimlendirme sistemleri ile aynı nem alma kapasitesine sahiptir. Nemlendirme veya nem alma ihtiyaçlarınız varsa, bunu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.ısı pompası

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir