Klima Nasıl Çalışır?

Klima özellikle soğuk yaz günlerinde hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerden biridir. Klima kullanan herkes en az bir kere klima nasıl çalışır diye düşünmüştür. Birçoğumuzun evinde ya da iş yerinde, hatta arabasında veya otobüslerde sürekli kullandığı bu cihazın nasıl çalıştığı ise bazen kafa karıştırıcı olabiliyor.

Klima, bir kapalı alanda havanın sıcaklığını, nemi ve hatta genel kalitesini değiştirebilir. Daha spesifik olarak, bir klima bulunduğu alanın ısı enerjisini absorbe ederek bu ısıyı dışarı verir. Karşılığında çalıştığı alanın ya da mekanın içindeki havayı daha soğuk hava ile değiştirerek bu bölgenin daha serin olmasını sağlar. Soğutma işlemi için klimalar; ısı transferi, sıvıların gaz değişimi ve sıvıların kaynama noktalarının basınç ile değişmesi olmak üzere üç temel fizik kuralını kullanır.

Merkezi bir ısıtma ve soğutma sistemindeki klima, içindeki ılık havayı içine çeken ve bu şekilde iç mekandaki ısıyı uzaklaştıran bir işlem gerçekleştirir. Dışarı çıkarılan ılık ya da sıcak hava kapalı mekanların yeterince serin olmasını sağlamayacaktır. Bu nedenle klimalar, kullanıldığı alanın içindeki kanal vasıtasıyla serin havanın içeri girmesini sağlayarak temel görevini tamamlar.

Klima çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.

 klima nasıl çalışır

Klima nasıl çalışır ve havayı nasıl soğutur?

Bölünmüş bir sistemde yer alan kompresör, soğutucu akışkanı gazdan sıvıya dönüştürerek dış ünite vasıtasıyla yoğunlaştırır ve dolaşımını sağlar. Sıvı, daha sonra kapalı alanlar için tasarlanmış buharlaştırıcı bobin veya soğutma bölmesinden geçecek şekilde yönlendirilir. İç ünitenin fanı buharlaştırıcı kanatçıklarını geçmek üzere iç havayı dolaştırır. Buharlaştırıcının metal kanatçıkları termal enerjiyi çevresindeki hava ile değiştirir. Bu aşamada, soğutucu sıvıdan buhara dönüşerek çevredeki havadan gelen herhangi bir ısıyı ortadan kaldırır. Isı havadan ayrıştırılırken, tahmin edeceğiniz gibi hava soğutulur ve klimanın kullanıldığı mekanın içine geri üflenir.

Bu noktadan sonra, kondansatör ya da dış ünite; soğutucu buharını tekrar sıvıya dönüştürmek suretiyle herhangi bir ısıyı tekrar ortadan kaldırır. Sıvı, buharlaştırıcıdan bir kez daha çıktığı zaman serin, düşük basınçlı bir gaza dönüşmüş olur ve sonuçta kondansöre geri dönerek yolculuğuna yeniden başlar. Bu işlem termostat ayarınız tarafından programlanmış ve mekanın ısısı klima tarafından algılanabilir olduğu için istediğiniz soğutma sıcaklığına ulaşana kadar tekrar tekrar devam eder.

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://home.howstuffworks.com/ac.htm

    • FIRAT TALE diyor ki:

      Mahaldeki taze hava orani da konforu etkileyen faktorlerin basinda gelmektedir. Bu tarz kapali mahallerde mumkunse mekanik havalandirma kullanilmalidirki, isitmak veya sogutmak icin harcanan enerji bosa gitmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir