Nemlendiricinin Önemi: Isıtma Gerektiren Günlerde Evinizin Nem Seviyesi Ne Olmalı?

Nemlendirici nedir sorusundan ziyade, öncelikle düşük ve nem yüksek nemin ne gibi zararları olduğunu bildirmekte yarar bulunmaktadır. Kuru hava; burun ve boğazda sorunlara yol açtığı ve virüslerin oluşumuna ortam sağladığı için soğuk algınlığı, grip ve diğer üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını artırabilir. Düşük nem seviyesi nedeniyle oluşan kuru hava, normal sıcaklıklarda üşümenize sebep olarak ısıtıcı kullanımına ihtiyaç duymanıza sebep olabilir. Bu da daha yüksek enerji faturaları anlamına gelir. Kuru hava aynı zamanda evdeki elektronik cihazları da bozabilen statik şokların önemli bir sebebidir.

Isıtılan hava kuruyarak ahşap kapı ve pencere çerçevelerin küçülmesine yol açar. Dolayısıyla pencere ve kapı kenarlarında boşluklar oluşur. Soğuk dış hava sızıntısına içeri kolayca girerek, ısı kaybına ve daha yüksek ısıtma maliyetlerine neden olur. Isıtılan kuru hava zeminler, döşeme ve mobilyalarda ahşabın ayrılmasına ve duvar ve tavan çatlaklarına neden olabilir. Gördüğümüz gibi kuru hava hem kendi bedeniniz hem de eviniz için ciddi sorunlara işaret eder.

Nemlendirici çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Özellikle ısıtma mevsiminde eviniz için en iyi nem seviyesi nedir?

Optimum iç mekan nem aralığı yaklaşık %35 bağıl nem olsa da %30 ila %40 oranındaki nem seviyesi çoğu ev için uygun sayılabilir. Bu seviyenin üzerine çıkarsanız, alerji ve solunum problemlerine yol açan yoğuşmalar yaşanarak belli yerlerde küf oluşabilir.

Alerjilerin önde gelen nedeni olan toz akarları %50 bağıl nem oranında gelişir. Küf gibi alerjenler bağıl nem koşullarında %60’ın üzerinde gelişir ve astım, alerji ve solunum yolu enfeksiyonları gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Yani evet, çok fazla nem de az nem kadar kötü bir şey!

nemlendirici

Nem dengesi için alabileceğiniz önlemler neler, nemlendirici nedir?

Nemlendirici dediğimiz cihazlar sayesinde evinizin nem dengesini kontrol altında tutmanız mümkün. Geleneksel olarak pek çok yöntem denense de ciddi hastalıklara kapı açan ve evinizdeki eşyalarınızın, hatta evinizin sağlamlığını etkileyen nem konusunda etkin önlem almak için bu cihazları evinizde bulundurmanızda fayda var. Bazı klimalarda ise nemlendirici dahili olarak gelir.

Nemlendiricinizi her ısıtma sezonunun başında %35’e ayarlayın. İki gün sonra hala havanın kuru olduğunu hissediyorsanız, yaklaşık %5 oranında arttırın ve iki gün daha ortamın nemini gözlem altında tutun.

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir