Evinizi Soğutmanın En Verimli ve Ekonomik Yolları Neler?

Verimlilik, özellikle klima sezonunda çoğumuz için bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Verimsiz bir soğutma sistemi, makul bir fiyata gerekli soğutma verimini sağlayamaz ve özellikle baharın başlarında yüksek sıcaklıklara ulaşan olan bir bölgede yaşıyorsanız bu büyük bir sorun yaratacaktır.

Öyle ki, zaman zaman yüksek faturalardan kaçınmak için  ihtiyacınız olduğu halde klima cihazınızı tamamen kapatmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu nedenle bu yazımızda, evinizi serinletmenin daha verimli ve ekonomik yollarının olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz.

Evinizi en verimli şekilde soğutmak için daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Merkezi klima her zaman daha iyi bir seçimdir

Evinizdeki odaları soğutmak için şu anda bir pencere tipi klima veya taşınabilir bir klima kullanıyorsanız, hem konfor hem de verimlilik için bir fırsatı kaçırmış olursunuz. Merkezi klima sistemleri, pencere ünitelerinden farklı bir verimlilikle çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Pencere birimleri bulundukları oda için asla doğru boyutta olmazlar. Tek başına bu durum bile verimliliği bir ölçüde engellerken merkezi klima aynı verimlilik standartlarına sahip değildir.

Doğru büyüklükte bir klima önemlidir

Alanı verimli bir şekilde soğutmak istiyorsanız, yeni klima cihazınızın eviniz için doğru boyutta olmasını sağlamanız gerekir. Bu, alanın serinletilmesi için yeterince güçlü olmayacağı için çok küçük olmaması gerektiği anlamına gelir.

Fakat aynı zamanda çok büyük de olmamalıdır. Çok büyük bir klima, bileşenleri aşındıran ve verimliliği de engelleyen, tekrar tekrar başlatma ve durma gibi kısa devirlerde çalışır. Bir teknisyen, eviniz için doğru boyutta bir üniteyi aldığınızdan emin olabilir.

SEER derecesini kontrol edin

Daha verimli klimalar daha yüksek bir SEER derecesine (sezonluk enerji verimliliği oranı) sahiptir. Elbette bunun anlamı daha önceliğe sahip olacakları anlamına geliyor. Ancak ettiğiniz tasarrufu zaman içinde gördüğünüzde buna değdiğini anlayabilirsiniz. En iyi sonuç için 16 veya daha yüksek bir SEER derecesi seçin.

soğutma

Kanalsız sistemler, evinize merkezi soğutma sağlar

Evinizde halihazırda herhangi bir kanal sistemi bulunmuyorsa, merkezi bir bölme sistemi havası birimi kurmak için kullanabileceğiniz bir kanal sistemi olmayan mini bölme sistemi ile merkezi klima sisteminin gücüne ve verimliliğine hala sahip olabilirsiniz. Kanalsız mini bölmeler, merkezi klima gibi, bir dış ünite ve iç ünite ile çalışır. Aradaki fark, evin her yerinde, soğutulması gereken her oda için birden fazla içten üfleme ünitesi olması ve her biri için bir termostata (merkezi bir termostatın yanı sıra!) sahip olmasıdır.

Teknisyenler, dış üniteye giden bir soğutucu akışkan hattı kurmak için duvara bir delik açmak zorunda kalırlar. Ancak bu, merkezi bir klima ünitesi ile aynı verimlilik standartlarını ve güce sahip olmanız için gereken tek yenileme! Her ay en yüksek tasarruf için yüksek SEER derecesine sahip bir sistem bulmaya çalışın.

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir