Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

İklimlendirme için kullandığınız cihazınızın veriminin sürekliliğini sağlamak için filtreleri aylık olarak kontrol etmenizi öneriyoruz. Tek kullanımlık bir filtreniz varsa kirlendikçe değiştirmeniz yeterlidir. Bazı yüksek verimlilikli klima filtresi üç ayda bir değiştirilmelidir, ancak daha yüksek kullanım mevsimlerinde daha sık kontrol etmek daha iyi olur.

Farklı sistemlerin farklı filtre bölümleri vardır. Filtrenizin nerede olduğunu bilmiyorsanız, öğrenmek için şu an iyi bir zaman olacaktır! Genellikle, dönüş havası kanalında çıkarılabilir bir filtre erişim kapağı bulunur. Bu, bir bodrum katında, tarama alanlarında, yedek dolapta, garajda veya çatı katında olabilir.

Özellikle daha eski sistemlerde, filtre fırının içindeki, fan motorunun yanında bulunabilir. Bazı sistemlerin duvar veya tavan içine monte edilmiş merkezi bir filtre ızgarası vardır. Izgara salıncakları açıldığında hava filtresi ortaya çıkar.

Unutmayın, birçok klima filtresi tek yönlüdür – yani hava, filtre boyunca yalnızca bir yönde akar. Yönünü belirten bir ok veya hava akımı simgesi arayın. Okun fırın veya hava tutucuya bakması gerekir. Filtrenizde oklar yoksa, filtrenin bir yüzünün diğerinin yüzeyinden daha pürüzlü olup olmadığına bakın; pürüzlü taraf tozu toplayacak tarafken, öbür taraf ekipmana bakar.

Kalıcı bir tip (karton olmayan) hava filtreniz varsa temizlemesi çok kolaydır. Paniğe gerek yok! Çünkü aşağıdaki dört basit adımı uygulamanız yeterli olacak.

klima filtresi

 

 

Klima Filtresi Temizleme Adımları

Adım 1 – Termostat kapalı konumdayken klima filtresini bulun ve çıkarın.

Adım 2 – İyi bir su basıncına sahip bir bahçe hortumu kullanarak, filtreyi iki taraftan da yıkayın. Filtre çok kirli ise bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Filtreye çok fazla basınç uygulamayın veya hasara yol açmamaya dikkat edin. Su berraklaştığında ve filtre temizlendiğinde bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 3 – Sallayarak fazla suyun akmasını sağlayın. Filtreyi tekrar takmadan önce tamamen kurumasını beklemek iyi bir fikirdir. Ancak yine de biraz nemli ise de yerine yerleştirebilirsiniz.

Adım 4 – Hava filtresini rafın içine doğru kaydırın, doğru hava akışı yönüne dikkat edin ve işiniz bitti. Şimdi termostatınızı tekrar açıp önümüzdeki ay tekrarlamayı unutmamanız yeterli.

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

İletişim için : Contact us

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir