VRF Sistemlerinin Ofislere Sunduğu 7 Avantaj

Değişken debili soğutucu akışkan anlamına gelen vrf sistemleri, yalnızca evler için değil, iş yerleri için de önemli avantajlar sunuyor. Büyük, gürültülü bir merkezi üniteye sahip olmanın aksine, VRF’nin en temel avantajları arasında, birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilen ve sisteme döşenebilen daha küçük klimalardan oluşması sayılabilir. Adından da anlaşılacağı üzere, bu tür sistem her bir klima santraline akan soğutucu akışkan miktarını kontrol etme özelliğine sahiptir.

VRF çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Peki VRF sistemlerinin özellikle ofislere sunduğu avantajlar nelerdir?

 1. Sürekli konfor

VRF sisteminin kompresör ünitesi, her bir alanın ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tanımlayabilme ve uygun soğutucu akışkan ihtiyacını ilgili iç üniteye gönderebilme özelliğine sahiptir. Bu hassas akış sayesinde soğuk ve sıcak alanın yanı sıra nem sorunlarını da ortadan kaldırır ve ofis içinde daha verimli çalışma için uygun koşulların sürekliliğini destekler.

2. Sessiz çalışma

Genel olarak, VRF sisteminin yüksek sese sebep olan parçası binanızın dışında konumlandırılır. Daha küçük iç üniteler, büyük hacimli kanal sistemi bulunan büyük bir merkezi üniteyle kıyaslandığında çok küçük ve daha sessizdir. Dolayısıyla, yüksek sesle çalışan iklimlendirme gürültüsü sizi rahatsız etmeyecek kadar uzaktadır.

3. Enerji verimliliği

VRF sisteminin en ilgi çekici yanlarından biri, bir ortamın mevcut durumu altında soğutulması için gereken belli miktarda soğutucu maddeyi tedarik etmek üzere tasarlandığı için, enerji verimliliğini arttırmasıdır. Bu, sistemin daha düşük bir kapasitede ve daha az sıklıkla çalışmasına neden olur. Sistem aynı zamanda soğutma işleminin bir parçası olarak ısıyı tutma ve bu ısıyı binanın ısıtılması gereken alanlarına kanalize etme özelliğine sahiptir.

4. Kolay kurulum/küçük alanlara uyum

VRF sisteminin avantajlarından bir diğeri kompakt boyutu ve hafifliğidir. Büyük bir mekanik oda veya servis şaftı için yere ihtiyaç duymaz. Dağıtım fanları, harici soğutucu akışkanlar ve su pompalarını dolaştıran iri borular, çalışması için gerekli değildir. Kolay kurulum sağlayan VRF sistemi, kullanım alanlarınızı işgal etmeyerek de avantajlı hale gelir.

Yüksek tavanların keyfini çıkarmanız için ideal bir seçenek sunar. Eğer pek çok ofis binasında olduğu gibi küçük bir alana sahipseniz, VRF sistemi size alan kazandırır.

5. Vrf ile aynı anda ısıtın ve soğutun

VRF sisteminin cazip avantajlarından biri, soğuk hava ve ısıyı aynı anda iletebilmesidir. VRF sistemleri, soğutma işleminden çıkan ısıyı tutarak binanızın ısıya ihtiyacı olan kısımlarına dağıtır. VRF sisteminin avantajlarından bir diğeri farklı ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarına sahip alanlar için uygun olmasıdır. Genellikle farklı odaları farklı seviyelerde ısıtmanız ve soğutmanız gerekebilir. Örneğin, bilgisayar odanız ofisinizden daha soğuk olmalıdır. VRF tam olarak bunu sağlar.

6. Kontrol sistemleri ve akıllı teknoloji

Teknoloji artık her yerde! Dolayısıyla farklı bir yerin sıcaklık ayarlarını yapmak için mobil cihazınızı kullanabilirsiniz. Bu sayede özellikle bir ticari işletmeniz varsa, yüksek maliyetli bina yönetimi yazılımlarını gider listenizden çıkarabilirsiniz.

Akıllı teknoloji inkar edilemez bir şekilde VRF sisteminin faydalarından biridir, çünkü VRF oldukça akıllı çalışır. Çalışma koşullarına bağlı olarak her hava deposuna doğru soğutucu akışı sağlamanın yanında, VRF sistemi sistem koşullarını izleyebilir ve bakım uyarıları yapabilir. VRF sisteminin akıllı takip özelliğinin avantajlarından biri, iklim kontrol sisteminizin uç noktada çalışmasını sağlamanıza yardımcı olmasıdır.

7. Daha az arıza/daha az kesinti

Buna yer vermeden bu yazıyı kapatmak olmazdı: VRF sisteminin en büyük faydalarından biri de daha nadiren bozulmasıdır. Kabul edelim, hiç kimse yaz ya da kış mevsiminde ısıtıcı ya da soğutucudan mahrum kalmak istemez. Sadece gerektiğinde çalışması, VRF’nin aşırı baskı altında kalmasına engel olur. Böylece daha az yorulan ve aşınan cihaz nadir bozulur.

vrf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir