VRF HVAC Sistemi Seçmek İçin 7 Sebep

VRF HVAC Sistemi Seçmek İçin 7 Sebep

  1. ENERJİ VERİMLİLİĞİ: VRF HVAC sistemleri birkaç nedenden ötürü daha az enerji kullanır. Sistemin mevcut koşullar için gerekli soğutma miktarını sağlayan tasarımı sayesinde daha az aralıklarla ve daha düşük kapasitede çalışır. VRF HVAC sistemi aynı zamanda soğutma işleminden gelen ısıyı yakalamak ve ısıtmaya ihtiyaç duyabilecek diğer alanlarda yeniden kullanmak için tasarlanmıştır (Heat Recovery Sistemleri).
  2. SESSİZ ÇALIŞMA: VRF HVAC sisteminde, yüksek ses çıkaran yoğuşma ünitesi genellikle dışarıda bulunur ve kapalı iç üniteler geleneksel soğutma sistemlerinden daha küçük ve daha sessizdir.
  3. EŞ ZAMANLI ISITMA VE SOĞUTMA: VRF sistemi, soğutma işlemi sırasında havadan emilen atık ısıyı yakalar ve bu ısıyı binanın ısıya ihtiyacı olan diğer bölümlerine yönlendirir. Yani, oturma odasını daha düşük bir sıcaklıkta tutarken bebeğinizin uyuduğu odayı ısıtabilirsiniz. Özellikle bahar ayları gibi geçiş dönemlerinde bu sistem oldukça işe yaramaktadır.
  4. SÜREKLİ KONFOR: VRF sisteminin kompresörü, her alanın belli başlı gereksinimlerini tespit ederek gereken miktarda soğutucu akışkanı gönderebilir. Sonuç olarak, alanınızın her bir noktası, kontrol altında tutulan nem oranına sahipken sıcaklık seviyesi dengededir.
  5. MİNİMUM ARIZA: VRF HVAC sistemi yalnızca gerektiğinde ve kısmi yük koşullarında çalışacak şekilde tasarlandığından, parçalar üzerinde daha az aşınma ve yıpranma gerçekleşir. Bu da daha az arıza demektir. Ayrıca, iç ünitelerle ilgili bir şeyler ters giderse, sistem genellikle etkilenmez.
  6. AZ YER KAPLAR: İç üniteler daha küçük olduğundan ve VRF HVAC sistemlerinde genellikle fazla bakır boru gerekmediğinden ekipman için çok fazla duvar ve tavan alanı gerekmez. Bu, o muhteşem yüksek tavanlardan vazgeçmeniz gerekmediği anlamına geliyor.
  7. MODERN KONTROL SİSTEMLERİ: Konutlar için mobil cihazdan her bölgenin sıcaklık ayarını mümkün kılan modern kontrol teknolojisi bulunur. Ticari ayarlara gelince, VRF HVAC sisteminin dahili kumandaları sayesinde pahalı bina yönetim yazılımına ihtiyaç kalmaz.

VRF çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

vrf hvac

VRF HVAC sistemi seçerken göz önüne alınması gerekenler

  1. YÜKSEK MALİYET: VRF HVAC sistemleri daha önceki geleneksel merkezi hava sistemlerine göre daha pahalıya mal olabilir. Fakat bu maliyet, zamanla düşük enerji faturaları ve onarım giderleri ile telafi edilebilir. Bir HVAC uzmanına maliyet-fayda karşılaştırması konusunda danışabilirsiniz.
  2. KURULUM İHTİYACI: Bu sistemler son derece teknolojik olduğu için eğitimli ve deneyimli bir kurucunun desteğini gerektirir. VRF HVAC sistemlerinin kendine has ihtiyaçlarını tanımayan bir şirket seçerseniz, sonrasında sorunları düzeltmek için bir uzmana danışarak daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
  3. İÇ ÜNİTE EBADI: Markayı seçerken iç ünitelerin boyutlarını göz önünde bulundurun. Marka tavsiye ederken iç ünitelerin boyutlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyen firmalara güvenebilirsiniz. Çünkü bazı VRF HVAC markaları, diğerlerinden daha büyük ünitelere sahiptir.

Bakım yaptırmayı unutmayın

Diğer HVAC sistemleri gibi, VRF  sistemlerinin de düzenli olarak muayene edilmesi ve bir profesyonel tarafından bakımı yapılmasına gerekir. Böylesine teknolojik bir sistem satın alırken, yeterli tecrübeye ve bilgiye sahip bir firma seçtiğinizden ve sisteminizin ihtiyaçlarına göre bakım sözleşmesi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Eski HVAC sisteminizi yeni bir VRF HVAC sistemiyle değiştirmeyi düşündüğünüzde, eski bakım şirketiniz bu işi gerçekleştirmeyebilir. Klima şirketinizi değiştirmenin zamanı geldiğini düşünüyorsanız, ancak nasıl devam edeceğinizden emin değilseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorularınız mı var ?

HVAC sistemleri hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Bize info@artuseng.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

İletişim için : Contact us

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir